|
Er du vild med at spille håndbold? Har du lyst til at prøve kræfter med at uddanne dig til ungdomselitetræner under Dansk Håndbold Forbund? Har du lyst til at være social, udfordre dig selv og gi´ gas? Så er håndbold Speciale B på Aalborg Sportshøjskole noget for dig.

Håndbold speciale B svarer til en træner 2 uddannelse eller noget tilsvarende. Læs mere om Danmarks Idræts-Forbunds træneruddannelser
Vi tager udgangspunkt i at spille en masse håndbold, hvor vi arbejder med dine egne færdigheder og blander det med håndbold teori. Så man lærer at se håndbold både fra spillersiden og trænersiden.
Vi vil arbejde med følgende områder: - Spilkoncept og planlægning
- Trænerrollen og lederskab
- Fysisk træning
- Opvarmning
- Koordinationstræning
- Skadesforebyggende træning
- Idrætspsykologi
- Coaching
- Etik og moral
| - Pædagogik og undervisningslære
- Forsvar
- Målvogter
- Teknisk træning
- Angreb
- Contra og returløb
- Finter og afleveringer
- Pladsspecifik træning
| Vi vil arrangere ture til tophåndbold – til ligakampe, europacup kampe, bundesliga kampe osv. Vi har også et tæt samarbejde med Aab-håndbold, hvor du vil få gratis adgang til alle deres hjemmekampe.
Har du lyst til at læse mere om Ungdomselitetræner uddannelsen, så klik ind på www.dhf.dk. Har du lyst til at høre mere om Håndbold speciale B på sportsakademiet, så skal du være velkommen til at kontakte Karen Brødsgaard
Hvornår udfydes håndbold? Det "røde" felt indikere hvornår håndbold tilbydes. Se i ugeskemaet hvor speciale B fagene ligger | Periode 1, efteråret (uge 33 til 42) | Periode 2, efteråret (uge 43 til 50) | Periode 3, forår (uge 2 til 11) | Periode 4, forår (uge 12-17) | | | | X | X |
| |